Кампанията „Помни славата в училище“ е създадена през 2015 г. за запознаване на учениците с историята на крепостта, с древните традиции, обичаи, военно дело, занаяти и игри на предците ни. До сега над 30 детски и учебни заведения са включени в кампанията, намиращи се на територията на Община Сливен и извън нея.
↑↑↑Поради очакване на влошаване на времето, мястото на концерта "МЮЗИКЪЛ И РОК" на група Б. Т.Р. и МДТ "К. КИСИМОВ", Велико Търново се измества в ЗАЛА СЛИВЕН!
Началният час остава 20:00 ч.
Постановката "Петък 13", обявена за 07.09.2022 г., отпада!
До 15.09.2022 г. се връщат билети , на касата, от където са закупени.
Организаторите от Фери Арт се извиняват за причиненото неудобство!
Поради метеорологичните прогнози за влошаване на времето, Литературно-музикалният концерт "Културни хоризонти" на Сдружение „Ромска академия за култура и образование“, който бе предвиден да се проведе на 15 август 2022г. от 19:00ч в крепостта „Туида“ се измества в Зала Сливен. Датата и часът остават непроменени!
Екипът на Крепост Туида бе поканен и взе участие в Третия Събор на средновековното културно наследство в чест на великия цар Симеон I, който е утвърдил българската народност и сложил отпечатък върху световната история. Фестивалът "Преславни дни - Велики Преслав 2022" се проведе на 21 и 22 май 2022 г. Организатори на събитието бяха "Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции – Авитохол", Археологически музей „Велики Преслав”, Община Велики Преслав.
Сдружения за исторически възстановки и клубове по конни бойни изкуства, реконструктори, археолози, майстори на старинни занаяти показаха бита и традициите на българите от 8-10 век и поселенията преди тях.
Акценти на събитието бяха старите забравени занаяти, ритуали, облекло, въоръжение и снаряжение, воински умения и бойни практики от периода на средновековието.
И през двата дни на събора гостите имаха възможност да наблюдават демонстрации на участниците - старинни ритуали , бойни умения от древността, конни бойни изкуства, музика, танци и занаяти - коване на метални предмети от бита и въоръжението, керамика, накити и бижута, монетосечене, дървообработка. Желаещите да се потопят в средновековната атмосфера можеха сами да си отсекат монета, да стрелят с лък, да изпробват въоръжение и снаряжение на войскарите и да се снимат с тях, да разгледат бита и традициите на богатото ни културно наследство.
Информация: Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции – Авитохол